piątek, 20 lipca 2012

Jak przechowywać chleb?


Kupiliśmy chleb, ale nie jesteśmy w stanie całego zjeść od razu. Jak zatem go przechowywać, by zachował świeżość i nie zepsuł się? Jak długo chleby powinny zachowywać świeżość?
Odpowiedź na te pytania wcale nie jest prosta. Co gospodyni, to inny sposób na zarządzanie kuchnią.
Każdy rodzaj chleba to inny czas zachowania jego świeżości. Im więcej mąki żytniej i większa ilość otrąb w chlebie, tym dłużej pieczywo zachowuje świeżość. Chleb pszenny z mąki pszennej oczyszczonej (taki z piekarni) już po 2 dniach jest czerstwy, chleb mieszany pszenno-żytni po 5 dniach, chleby czysto żytnie mają trwałość do 7 dni, a chleb żytni z dodatkiem otrąb do nawet 10 dni.
Oto kilka sprawdzonych sposobów na znalezienie miejsca dla twojego chleba:
Poza włożeniem chleba do zamrażarki z dopiskiem „na zaś” jest kilka sposobów na przechowywanie pieczywa, by jak najdłużej był on świeży i smaczny.
Przede wszystkim, chleba NIE należy trzymać w folii, ponieważ będzie mu tam za ciepło i szybko spleśnieje. Jak już musisz zostawić go w folii, porób dziurki, aby chleb mógł oddychać. Proces czerstwienia zachodzi w niskich temperaturach, więc NIEwskazane jest przechowywanie pieczywa po prostu w lodówce.

Najlepiej zrobisz, jeśli przełożysz chleb do drewnianego lub plastikowego chlebaka, czy papierowej torby. Nowością w kuchni może być także gliniany garnek z pokrywką taki jak na zdjęciu – niestety oferowane garnki gliniane są dość drogie. 
Prostym, tanim i przede wszystkim wypróbowanym przez babcie sposobem na chleb były lniane worki lub ręczniczki. Pamiętaj, że proste pomysły są najlepsze i może warto sobie o nich w końcu przypomnieć.

Pora na zmiany? Chcesz lepiej zadbać o podstawowy produkt w kuchni i nie marnotrawić już więcej żywności? Przemyśl podane wyżej sposoby przechowywania chleba i jeśli wybór padnie na lniane worki, daj znać J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz